ÇOCUKLARA, NEDEN VE NASIL KİTAP OKUMALIYIZ..

Kitaplar çocuğun duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimi açısından büyük öneme sahiptir. Çocuklar kitaplar sayesinde duygu ve düşüncelerini ifade etme, problem çözme, okuma alışkanlığı becerilerini geliştirir. Çocuklara kitap okumak için herhangi bir yaş ya da zaman dilimi bulunmamaktadır.9-12 aylık bebeklerde yetişkinle birlikte resimli bir kitaba bakabilmektedir. Yapılan araştırmalar incelendiğinde okulöncesi dönemde bir yetişkinle rutin olarak birlikte kitap okuma etkinliklerine katılan çocukların dil becerilerinde özellikle ifade edici dil becerileri ve sözcük bilgisinde akranlarına kıyasla daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

ÇOCUĞUMA KİTAP OKURKEN NELERE DİKKAT EDEBİLİRİM…

1.Çocuklara kitap seçerken çocuğun gelişim özelliklerini ve ilgilerini bilerek seçmeliyiz. (kitabı seçerken ebeveyn kitabı mutlaka okumalı çocuğun gelişimine uygun olup olmadığına karar vermelidir.).

2.Kitap seçiminin ardından çocuğunuz için hedef sözcükler belirleyebilirsiniz. Hedef sözcük, çocuğun yeterince tanımadığı , henüz öğrenmediği sözcükler olabilir. Örneğin çocuğunuzun kitapta geçen köprü sözcüğünü bilmediğini düşünüyorsanız. Köprü sözcüğünü çocuğunuzun anlayacağı şekilde açıklayıp köprü görselini gösterebilirsiniz.

3.Kitap okumaya başlarken kitabın bir yazarının olduğu ve resimlerini çizen bir resimleyeninin olduğunu belirtebilir. Hatta bu kişiler hakkında araştırma yapabilirsiniz.

4.Kitabın başlığından söz edilmeli ve ne hakkında olabileceğiyle ilgili sorular sorarak tahminde bulunmasını isteyebilirsiniz.

5.Öyküyle ilgili (öyküyü okurken ya da öykü sonunda )açık uçlu sorular sorabilirsiniz. Açık uçlu sorular: kısa cevapla (evet-hayır gibi) cevaplanmayan, kişinin konu hakkında bilgisi düşüncesini öğrenmek için sorulan sorulardır.

Örneğin , Nino ahtapot olmaktan sıkılmış mı? (yerine)….

Nino sence neden ahtapot olmak istemiyor?

6.Öyküyle ilgili kim , ne, nerede ,niçin soruları sorulabilir.

7.Öyküyü okurken zaman zaman durup yarım bırakılan cümleleri tamamlaması ya da sence sonra ne olmuştur gibi sorular sorarak düşünmeye teşvik edebilirsiniz.

8.Okuma sonrasında ise kitabı anlatmasını isteyebilirsiniz.

 

Elif AKIN

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

Özel Şirince Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi