Okullar öğrenciler için sadece kuramsal bilgileri edindikleri bir ortam değil, aynı zamanda en temel sosyal öğrenme ve beceri geliştirme ortamlarıdır. Okul veya sınıf değişimlerinin getirdiği bazı arkadaşlık sorunlarıyla ailecek okulla (öğretmenler, idareciler, rehberlik servisleri) işbirliği yaparak baş etmek mümkündür ve öğrenci için çok önemli sosyal beceri gelişimlerini ve farkında lığı tetikler.

Çocuğunuz hiç bir arkadaşı olmadığı, birçok kişinin gruplarının olup kendisinin yalnız kaldığı yönünde paylaşımlarda bulunabilir. Evet; O’nun penceresinden bakıldığında bu durum hiç de kolay baş edilesi bir durum değildir. Ancak sevindirici haber şu ki; bu durum çocuğunuzun yeni ilişkiler kurma, gruba dahil olma, grup içinde bir yer edinme, kendini ifade edebilme, kendinde var olan özelliklerini daha iyi tanıma, geliştirmesi gereken becerilerini daha net fark etme ve kendisine uygun seçimler yapma gibi, hayat boyu ihtiyaç duyacağı ve kullanacağı bazı becerilerinin gelişimine katkı sağlayarak olgunlaşma sürecine destek olacaktır.

Panik olmamak kolay değil, hatta çok zor olabilir. Çocuğunuz okula gitmek istemediği yönünde paylaşımlarda bulunabilir. Ama panik fayda getirmeyeceği gibi, doğru ve etkili düşünmenize ket vurarak süreci daha da zorlaştırma riskini doğurabilir. Bu konuda okulu haberdar etmeniz ve işbirliğine hazır olduğunuzu belirtmeniz önemli.

Çocuğunuzu yatıştırmak adına tutamayacağınız sözler ve onun adına kararlar vermemeye gayret lütfen. Durumu ne çok abartmalı ne de “boş ver alışırsın, bizler neler yaşadık, yaşıyoruz” benzeri şekillerde hafife almamalı. Arkadaşlık sorunları sıkça yaşıyorsa çuvaldızı bir de kendisine batırabilmesi yönünde desteklemek işlevsel olacaktır. Bu noktada soruna objektif bakabilmek, ancak, sorunu onun adına sizler yaşıyormuşçasına sahiplenmeden mümkün olabilmekte. Evet çok zor, sizin en değerli varlığınız duygusal bir zorluk yaşarken sabırlı davranmak gerçekten çok zor. Sizi motive edebilecek en önemli noktalar, onun her an yanında ve yamacında olamayacağınızı düşünmek ve sizler olmadan da bir çok sorunun üstesinden gelebilme becerisi kazandırmanızın en temel ebeveynlik sorumluluklarınızdan biri olduğunu kendinize sürekli hatırlatmanız olabilir. Her gün kendisine sorun durum hakkında soru bombardımanı yapmama gayretinizi de elden bırakmamak işe yarayacaktır. Attığı ufak ama önemli adımlara odaklanmaya gayret edin.

 

Okuldan korkan çocuğun ebeveyni ne yapmalı?

– Okula başlamadan önce çocuklara okulu özendirecek nitelikte konuşmalar yapılmalı.

– Okula başlayan yakın yaşlardaki arkadaşlarından komşu ve akrabalarından okulla ilgili güzel yaşantıların paylaşılmasına olanak tanınmalı.

– Okula ilk günkü kargaşadan uzak birkaç gün öncesinden bir ziyaret düzenlenmeli ve okulun tanınmasını fırsat tanınmalı.

– Tutarlı ve kararlı davranmak gerekli.(Okula saatinde gidilmesi, bulantısı olsa da gidilmesi gibi…vs.)

– Güvenli davranışlar sergilenmeli. (Seni saat üçte okuldan alacağım dendiğinde mutlaka üçte okuldan alınması…vs.)

– Ebeveyn, çocuğun öğretmeniyle iletişimde olduğunu göstermeli. (Okul ziyaretleri yapın ve çocuğunuzun bunu görmesini sağlayın.)

– Okula gitmenin eğlenceli yanları konusunda hatırlatmalarda bulunulmalı. (Birçok arkadaşın olacak )

– Okula gitmediği takdirde artık akranlarının da evde olmayacağı, evde kalması halinde sıkılacağı duygusunun verilmesi.

– Küçük ödüller takdim edilmeli.

 

Sultan Kanat

Okul Öncesi Öğretmeni

Özel Eğitim Uzmanı

Özel Şirince Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi